Program dofinansowania likwidacji starego pieca węglowego na inne proekologiczne źródło ciepła w budynkach lub lokalach mieszkalnych na terenie gminy Komorniki.
Dotacja stanowi 80% poniesionych kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż :
a) 5 000 zł na kocioł ogrzewający paliwem stałym (biomasa) w formie pelletu drzewnego;
b) 8 000 zł instalacje na ogrzewanie gazowe, ogrzewanie olejowe, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła;
na jeden budynek.
Stary pozaklasowy kocioł węglowy może być wymieniony na ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne, pompę ciepła lub paliwo stałe - pellet (kotły muszą spełniać warunki określone w regulaminie udzielania dotacji).
Dotacja może być przeznaczona na demontaż starego kotła węglowego, zakup i montaż nowego źródła ogrzewania oraz armatury niezbędnej do wykonania nowego systemu ogrzewania.
Aby uzyskać dotację na wymianę pieca, musi dojść do trwałej likwidacji dotychczasowego kotła węglowego.
Dotacja udzielana jest w formie refundacji kosztów wymiany źródła ciepła, tj. wypłata środków może nastąpić dopiero po realizacji opisanej we wniosku zmiany systemu ogrzewania i po prawidłowym udokumentowaniu wykonanych prac i poniesionych kosztów.
Dotacja nie będzie udzielana na urządzenia i materiały zakupione przed datą zaakceptowania wniosku, tzn.- przed podpisaniem umowy.
Do wniosku należy dołączyć m.in.: dokument potwierdzający tytuł prawny do władania nieruchomością; zgodę pozostałych współwłaścicieli (dotyczy współwłasności), dokumentację fotograficzną starego kotła węglowego.
Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z udzieleniem dotacji.
TERMIN I MIEJSCE SKŁADANIA WNIOSKÓW
Wnioski można składać w dniach 15.03.2024 r. – 31.05.2024 r. w następujący sposób:
Przed wypełnieniem wniosku należy zapoznać się z regulaminem udzielania dotacji celowych z budżetu Gminy Komorniki na trwałą likwidację ogrzewania węglowego i zastąpienie go proekologicznymi systemami grzewczymi.
Wniosek musi być kompletny – zawierać wszystkie wymagane załączniki w języku polskim oraz posiadać wszystkie wypełnione pola. Bardzo ważne, aby podać nr telefonu kontaktowego.
Wniosek należy wypełnić czytelnie i podpisać.
REALIZACJA DOPŁATY
ROZLICZENIE DOTACJI
Po zrealizowaniu inwestycji w terminie określonym w umowie, Wnioskodawca składa wniosek o rozliczenie dotacji wraz z wszystkimi załącznikami. Do wniosku o rozliczenie dotacji należy dołączyć:
KONTROLA POWYKONAWCZA
Przed wypłaceniem dotacji przeprowadzana jest weryfikacja złożonych w rozliczeniu dokumentów w celu sprawdzenia wykonania przedsięwzięcia. W przypadku wątpliwości co do złożonej przez wnioskodawcę dokumentacji Wójt może wzywać Beneficjenta do składania wyjaśnień, przeprowadzać oględziny i zbierać dowody (wykonywać zdjęcia), zrealizowanego zadania w miejscu jego lokalizacji.
Katarzyna Rozumek
Wydział Ochrony Środowiska
tel. 61 8100 096