Gmina Komorniki jest jedną z 17 gmin składających się na powiat poznański położony w centralnej części województwa wielkopolskiego.
Granice gminy:
Obszar gminy wynosi 66,55 km kw., co stanowi 0,82% powierzchni województwa wielkopolskiego oraz 3,5% powiatu poznańskiego. Mieszka tu 30 932 mieszkańców (liczba osób zameldowanych na dzień 31.10.2023).
Komorniki są jedną z najdynamiczniej rozwijających się demograficznie gmin Polski. Wynika to z faktu, że należy ona do najlepiej rozwiniętych gospodarczo gmin aglomeracji poznańskiej, co w dużej mierze spowodowane jest korzystnym położeniem komunikacyjnym: bliskość Poznania, dobrze rozwinięta komunikacja z Poznaniem ze szczególnym uwzględnieniem autostrady A2 wraz z lokalizacją zjazdu z autostrady w Komornikach, własna komunikacja autobusowa.
Sieć komunikacyjna gminy, którą tworzą linie kolejowe i drogi, jest dobrze rozwinięta. Wzdłuż północnej granicy biegnie linia kolejowa relacji Poznań-Rzepin ze stacją w Plewiskach, przez południową część gminy przebiega linia kolejowa relacji Poznań-Sulechów ze stacją w Szreniawie i z przystankami Wiry i Trzebaw-Rosnówko, a w części południowowschodniej – linia kolejowa relacji Poznań-Wrocław.
Przez gminę Komorniki przebiega trasa autostrady A2 Warszawa-Berlin oraz sieć dróg krajowych (w tym droga krajowa S5 Wrocław-Poznań z węzłem w Głuchowie, dalej biegnąca na północ jako S11 na linii Oborniki-Piła-Koszalin). Znajdują się tu również drogi wojewódzkie (m.in. nr 430 Poznań-Puszczykowo), powiatowe, gminne i wewnętrzne.
Skrzyżowanie drogi krajowej nr 5 Poznań – Wrocław z autostradą A2 Berlin – Warszawa tworzy doskonałe warunki sprzyjające lokalizacji różnorodnych inwestycji gospodarczych. W północnej części gminy intensywnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe, w pasie autostradowym rozkwitła działalność gospodarcza, natomiast obszary południowe stanowią niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym i rekreacyjnym tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego, urozmaicone jeziorami Rynny Rosnowsko-Jarosławieckiej. Ponadto sama Gmina umożliwia szeroki dostęp do obiektów sportowych, jak również licznych zajęć oraz imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych.
Zważywszy na te udogodnienia, wiele osób porzuca zatłoczone tereny miejskie osiedlając się na przedmieściach gminy oferującej swoim mieszkańcom nowy styl życia – połączenie aktywności zawodowej z wypoczynkiem: z jednej strony przepiękne tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego i wiele wspaniałych jezior, z drugiej strony ogromny miejski sąsiad, który gwarantuje dostęp do wszelkiego rodzaju usług, od banków po staromiejskie kawiarenki.
Biorąc pod uwagę potencjał społeczno-gospodarczy poszczególnych wsi: wielkość zasobów mieszkaniowych, wyposażenie w urządzenia i placówki usługowe, ośrodki produkcji rolnej, liczbę gospodarstw rolnych indywidualnych, liczbę podmiotów gospodarczych oraz miejsca pracy i zasoby siły roboczej można określić obecne funkcje poszczególnych wsi jako następujące:
KOMORNIKI – mieszkalnictwo, działalność gospodarcza, usługi, ośrodek administracyjny gminy,
CHOMĘCICE – mieszkalnictwo, produkcja rolna, rekreacja i wypoczynek,
GŁUCHOWO – mieszkalnictwo, działalność gospodarcza,
PLEWISKA – mieszkalnictwo, usługi, działalność gospodarcza,
SZRENIAWA – mieszkalnictwo, muzealnictwo, rekreacja i wypoczynek, produkcja rolna i leśna,
ROSNOWO – mieszkalnictwo, rekreacja i wypoczynek,
ROSNÓWKO – mieszkalnictwo, produkcja rolna, wypoczynek i rekreacja,
WIRY – mieszkalnictwo, produkcja rolna i leśna, usługi, rekreacja i wypoczynek,
ŁĘCZYCA – mieszkalnictwo, rekreacja i wypoczynek, produkcja rolna i leśna,
WALERIANOWO – mieszkalnictwo, produkcja rolna, wypoczynek i rekreacja.
Gmina Komorniki, to również: