Logo Gminy w Komornikach

Prawidłowa kolorystyka pojemników na odpady komunalne - informacja Związku Selekt

W celu rozwiania wątpliwości oraz usystematyzowania wiedzy z zakresu kolorystyki stosowanej w dziedzinie gospodarowania odpadami informujemy iż:

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 roku reguluje sposób selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów:

  • papier - worek lub pojemnik koloru niebieskiego z napisem „papier”
  • szkło - worek lub pojemnik koloru zielonego z napisem „szkło”,
  • tworzywa sztuczne, odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych i metali oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe - worek lub pojemnik koloru żółtego z napisem „metale i tworzywa sztuczne”,
  • bioodpady - pojemnik lub worek koloru brązowego z napisem „BIO”.

 

Pojemniki do zbiórki odpadów komunalnych muszą odpowiadać kolorystyce jak w rozporządzeniu (pliki do pobrania). Jeżeli ktoś ma do dyspozycji pojemnik innego koloru to może go używać, ale musi go dostosować do przepisów, tj. przemalować do koloru przypisanego do danego odpadu . Przemalować należy powierzchnię pojemnika nie mniej niż w 30% zewnętrznej jego powierzchni widocznej dla korzystających z tych pojemników. Muszą być również trwale opisane nazwą odpadu.

Na terenie działania naszego Związku Międzygminnego odpady BIO odbieramy tylko i wyłącznie z pojemników brązowych z napisem „BIO”. Odpady muszą być gromadzone w pojemnikach luzem (bez worków i innych opakowań).

Papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne z nieruchomości jednorodzinnych, domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno - wypoczynkowe są odbierane w systemie workowym, z nieruchomości wielorodzinnych/wielolokalowych w pojemnikach zbiorczych (w małych wspólnotach zdarzają się również worki).

Odpady niesegregowane (zmieszane) – tzw. resztkowe – pozostaje pojemnik czarny/grafitowy. Niektórzy mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych zbierają obecnie odpady zmieszane w pojemnikach zielonych. Odbiór odpadów z takich pojemników jest akceptowalny, jednak do czasu wprowadzenia zbiórki szkła w pojemnikach, co planowane jest w niedalekiej przyszłości. O wszelkich zmianach będziemy Państwa informować.

 

Przewodniczący Zarządu 
Dorota Lew Pilarska

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności