Logo Gminy w Komornikach

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Wójt oraz Przewodniczący Rady Gminy Komorniki serdecznie zapraszają mieszkańców do wspólnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości, które odbędzie się 11 listopada 2025 roku.

 

Obchody rozpoczną się o godz. 11.15 mszą świętą w Kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach. Następnie uczestnicy przejdą w uroczystym przemarszu do Ogrodu Pamięci, gdzie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem. Po części oficjalnej zaplanowano spotkanie przy kawie i cieście w Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach.

O godzinie 13.45 przed budynkiem CTiK zapraszamy mieszkańców do wspólnego utworzenia żywej flagi – biało-czerwonego symbolu jedności i wspólnoty.

Wieczorem, w godzinach od 17.00 do 22.00, fasada budynku CTiK zostanie podświetlona specjalną projekcją przedstawiającą popiersia kilku polskich patriotów i bohaterów narodowych. Iluminacja stanowi nowy element obchodów i ma przypominać o wartościach, które łączą pokolenia Polaków oraz o tych, którzy walczyli o wolną ojczyznę.

Już dziś zachęcamy do włączenia się w obchody Święta Niepodległości w gminie i do udziału w gminnych uroczystościach.

 

ODBIERZ FLAGĘ 

Zapraszamy po odbiór bezpłatnej flagi narodowej celem wywieszenia jej w dniu 11 listopada a także przy okazji innych świąt państwowych. Wywieszone flagi niech będą wyrazem naszego patriotyzmu oraz manifestacją świadomości narodowej.

Jeśli nie posiadacie w domu flagi zapraszamy po odbiór bezpłatnej flagi narodowej.

Flagi można odbierać w dniach 6 i 7 listopada br. w:

  • Biurze Podawczym Urzędu Gminy Komorniki w godzinach pracy urzędu,
  • CTiK w Komornikach oraz pozostałych filiach GOK w godzinach pracy poszczególnych filii.

Ilość flag jest ograniczona.

 

POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

Warto pamiętać jakie są nasze symbole narodowe:

Flaga Polski jest biało – czerwona, bez napisów, bez godła – flaga z godłem jest podnoszona tylko przez statki morskie, kapitanaty, lotniska i ambasady. 

Godło Polski to biały orzeł na czerwonym tle. Orzeł na głowie zwróconej w prawo ma złotą koronę, jego skrzydła są rozwinięte, a szpony koloru złotego. Chcąc wyeksponować godło, upewnijcie się, że jest ono czyste, niewyblakłe i niezniszczone, nie ma na nim żadnych napisów.

Hymnem Polski jest „Mazurek Dąbrowskiego”, do którego tekst napisał Józef Wybicki. Każdy Polak powinien wiedzieć, jak zachować się podczas hymnu i znać jego słowa. Jak się zachować? Należy wstać, zdjąć czapkę (jeśli się ją miało na głowie), zachować powagę i spokój.
 

Pamiętajcie:

  • flaga powinna być czysta, mieć „żywe” kolory (biel i czerwień) i odpowiedni wzór (bez godła, w górnej części biała i w dolnej czerwona), być niepomięta, niepostrzępiona i wisieć w taki sposób, by nie dotykała podłogi, ziemi, bruku lub wody,
  • nie wolno wywieszać flagi na dachu (tylko instytucje rządowe mają taki przywilej),
  • w przypadku wywieszania flagi na maszcie w układzie pionowym - biel powinna znajdować się od strony masztu,
  • w przypadku wywieszania dwóch flag: flagę polską wywieszamy po prawej stronie, a flagę Unii Europejskiej po stronie lewej (obydwie, wiszące obok siebie flagi, powinny mieć ten sam wymiar, a maszty lub trzonki tę samą wysokość).
     

Zadbajmy o nasze symbole. Nie piszmy po godle, odprasujmy flagi, pilnujmy tekstu hymnu i dzielmy się tą wiedzą dalej. Pamiętajcie, że powyższe zasady pozwolą na świętowanie nie tylko radosne, ale uroczyste i godne.

Zobacz: Zasady dobrej praktyki używania symboli państwowych przez administrację publiczną i obywateli

 

Przyłączcie się do wspólnego świętowania i uczcijmy razem ten wyjątkowy dzień dla naszej Ojczyzny!   

 


 

Pliki do pobrania:

zaproszenie 11.11.25.jpg
Format: jpg, 364.26 kB
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności