Logo Gminy w Komornikach

Do szkoły na dwóch kółkach – rowerowy finał w Plewiskach

W Plewiskach zakończył się tegoroczny cykl rodzinnych rajdów rowerowych realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Komorniki 2025. W niedzielę, 7 września, ponad 150 miłośników dwóch kółek wzięło udział w rajdzie „Do szkoły na dwóch kółkach”, którego start – zgodnie z tradycją – odbył się przy Stawach Waszyngtońskich.

– Dzięki Waszym głosom w budżecie obywatelskim mogliśmy po raz kolejny przygotować trzy duże wydarzenia, które przyciągnęły setki rowerzystów. Pokazaliście, że wspólna jazda integruje mieszkańców i daje niesamowitą energię – podkreślił Sebastian Szczęsny, prezes Stowarzyszenia „Zakręcone Plewiska”.

Malownicza trasa i słoneczna pogoda
Choć dzień wcześniej padał deszcz, w niedzielny poranek rowerzystów przywitało piękne słońce. O godzinie 10:00 wyruszyli na trasę liczącą około 15 km. Szlak prowadził przez szutrowy odcinek zwany „psychodeliczną”, wiadukt w Gołuskach, fragment w terenie z odrobiną błota, a dalej ścieżką rowerową do Chomęcic. Meta rajdu znajdowała się nad jeziorem, gdzie przygotowano miejsce piknikowe.

– Nasze rajdy to rekreacja, nie rywalizacja. Zapraszamy każdego – od dzieci w fotelikach po seniorów. Tempo dostosowujemy do całej grupy, bo liczy się wspólna przygoda i przyjemność z jazdy – zaznaczył Daniel Pajączkowski z „Zakręconych Plewisk”.

Piknik i rodzinne atrakcje
Po dotarciu do Chomęcic uczestnicy mogli odpocząć przy ognisku i grillu. Dzieci korzystały z placu zabaw i plaży, a dorośli relaksowali się w słońcu. Klub Seniora z Plewisk zadbał o poczęstunek, serwując kiełbaski i serki. Pyszności dostarczyli tradycyjni partnerzy rajdów – Wiejski Stół dr Maryniak oraz Piekarnia Nowaczyk.

Na plaży odbyło się również szkolenie z pierwszej pomocy, a następnie tradycyjny quiz rowerowy. Najmłodsi rywalizowali o akcesoria i gadżety, a dorośli o główną nagrodę – samochód na weekend od Volkswagen Grupa Cichy-Zasada. Fundatorami dodatkowych upominków byli m.in. Koleje Wielkopolskie, Powiat Poznański, WORD w Poznaniu i Urząd Gminy Komorniki.

– To, że w tym roku pojawiło się tak dużo dzieci, pokazuje, jak ogromny potencjał mają te spotkania. Łączymy jazdę na rowerze z edukacją, rekreacją i wspólną zabawą – dodał Sebastian Szczęsny.

Wspólna jazda i bezpieczeństwo
W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 osób – w tym około 60 dzieci. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie 2 lata, a najstarszy 74 lata. O bezpieczeństwo dbali strażnicy gminni oraz zaprzyjaźniony ratownik Krzysztof Sobisiak, który towarzyszył peletonowi na motocyklu. Dzięki ich czujności i szybkiej reakcji drobne wywrotki zakończyły się bez poważniejszych konsekwencji.

Podsumowanie sezonu i plany
Rajd „Do szkoły na dwóch kółkach” był zwieńczeniem całego cyklu, w ramach którego odbyły się także: marcowy rajd „Kobiety na Rowery. Żegnamy zimę” i czerwcowy „Zakręcony Dzień Dziecka”. Łącznie we wszystkich imprezach uczestniczyło kilkaset rowerzystów z Plewisk, gminy Komorniki, Poznania i okolicznych miejscowości.

– Widok tak licznego peletonu, w którym jedna trzecia uczestników to dzieci, daje nam ogromną satysfakcję. Chcemy, żeby rodzinne rajdy rowerowe na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń gminy. Dlatego już przygotowujemy projekty do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego i liczymy na wsparcie mieszkańców – zapowiedział Sebastian Szczęsny.

 

Źródło: Zakręcone Plewiska 

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności